Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Protokol kapsamında oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik adımlar atıldı.
Mesleki Eğitimde Önemli Adımlar
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuşmasında mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak, meslek liselerinin ve mesleki eğitim merkezlerinin ülkenin geleceği için kritik bir rol oynadığını belirtti. Özer, öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi almasının önemini vurgulayarak, mesleki eğitimde yapılan güncellemeler ve işbirliklerine değindi.
Meslek liselerinin artık daha fazla talep görmesi ve öğrenci sayısının artmasıyla birlikte mesleki eğitimin kalitesinin yükseldiğini ifade eden Özer, bu sayede ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesinde önemli adımlar atıldığını belirtti.
Özel sektörün mesleki eğitim merkezlerinden daha fazla faydalanması gerektiğini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da işverenleri öğrenci almaya davet ederek, mesleki eğitimin özel sektör için önemine dikkat çekti.
AR-GE ve Üretim Kapasitesi Yükseliyor
Mesleki eğitimde AR-GE merkezlerinin kurulması ve üretim kapasitesinin artırılmasının önemine değinen Bakan Mahmut Özer, öğrencilerin gerçek iş ortamlarında beceri geliştirmesinin eğitim kalitesini yükselttiğini belirtti. Ayrıca, meslek liselerinde tescillenen ürünlerin ticarileşmesi için çalışmalar yapıldığını ve bu alanda kaydedilen başarıları paylaştı.
Mesleki eğitim merkezleri ile TOBB arasında yapılan iş birliği protokolü, öğrenci sayısının artırılmasını ve öğrencilerin işletmelerle eşleştirilmesini hedefliyor. Bu sayede mesleki eğitimde daha etkin ve verimli bir iş birliği sağlanarak gençlerin istihdam edilebilirlikleri artırılmış olacak.