Akciğer Kanseri Tedavisinde Borik Asidin Potansiyeli

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi’nden Yenilikçi Bir Proje

Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Erkan Kahraman liderliğinde yürütülen “Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri Tümör Hücre Sferoidlerinde Borik Asidin Antikanser Etkisi” projesi, TÜBİTAK 1002 programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Bu proje kapsamında, borik asidin akciğer kanserindeki antikanser etkisi araştırılarak yeni bir tedavi yöntemi geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Rektör Budak’tan Tebrik ve Destek

Proje ekibini tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Sağlık alanında öncü bir konumda olan üniversitemiz, bu projeyle akciğer kanserinde bor içerikli bir tedavi yöntemi geliştirme hedefine önemli bir adım atmaktadır. Bor madenlerinin ülkemizdeki stratejik önemini de göz önünde bulundurarak, bu çalışmanın ekonomiye de katkı sağlayabileceğine inanıyorum. Doç. Dr. Erkan Kahraman ve ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Akciğer Kanseri ve Borik Asit:

Akciğer kanseri dünyada en sık görülen ikinci kanser türü olup, ölümlere neden olan kanser türleri arasında ilk sıradadır. Doç. Dr. Erkan Kahraman, akciğer kanserinin tedavisinde yeni bir umut kaynağı olabilecek borik asidin keşfi üzerinde çalıştıklarını belirtti. Borik asidin kanser hücrelerini etkileyebileceği ve yeni tedavi yöntemleri geliştirmede önemli bir rol oynayabileceği üzerine yapılan araştırmaların olumlu sonuçlar verdiğini ifade etti.

Borun İyileştirici Özellikleri:

Borun immüniteyi artırıcı, antioksidan etkileri bulunduğu ve çeşitli hastalıkların tedavisinde olumlu etkileri olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Borik asidin kanser hücrelerinde apoptozis (programlı hücre ölümü) sürecini tetikleyebileceği ve kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, borik asidin akciğer kanseri tedavisinde umut verici bir molekül olabileceği üzerine çalışmalar devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akciğer Kanseri Tedavisinde Borik Asidin Potansiyeli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir