Baş Ağrısı İlaçlarının Zararları ve Mikrobiyom Üzerindeki Etkileri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Canan Karatay, ağrı kesici ilaçların reçetesiz olarak satıldığını dile getirirken her baş ağrısı için ilaç almanın vücudumuza nasıl zarar verdiğini anlattı. Baş ağrısını gideren ilaçların vücutta yaptığı olumsuz etkilerden bahsetmek istediğini dile getiren Prof. Dr. Canan Karatay, “Baş ağrısı biliyorsunuz çok yaygın. Yediden yetmişe herkesin, zaman zaman, başına gelen olay. Fakat bu olay çok akut olabilir, çok şiddetli ağrılar olabilir. Kronik ağrılar olabilir. Çok şiddetli ağrılar için, vücudumuzun rahatlatmak ve yaşam kalitemizi biraz düzeltmek için kısa bir süre ilaç kullanabiliriz. Fakat kronik olarak baş ağrısı ilacı kullanmak son derece tehlikelidir. Diğer hastalıklar riskini vücudumuzda başlatır.” dedi.

Baş Ağrısı İlaçlarının Zararları

Baş Ağrısı İlaçlarının Zararları

Bu ağrı kesici ilaçların kalp krizi riskini tetiklediğini, felç yapabildiğini ve hatta böbrek yetersizliğine sebep olabildiğini açıklayan Prof. Dr. Canan Karatay, “Bu ilaçların birkaçı daha önce çok sık kalp krizi yaptığı için piyasadan da çekilmiş durumda. Fakat aynı grup biraz değiştirerek devam ediyor. Diğer yan etkilerinden biri de; tehlikeli risklerinden biri de mideyi deliyor. Mide kanaması yapıyor efendim. Bu da çok tehlikeli. Ayrıca tabii ki daha önceden beri de konuştuk Bağırsaklarımızdaki normal, sağlıklı mikrobiyomu yok ediyor. Öldürüyor ve de kronik hastalıklara temel açıyor. Bunlardan biri de bağırsaklarımızda kabızlık olduğu zaman veya ishal olduğu zaman, yani mikrobiyomun dengesi bozulduğu zaman biliyoruz ki bir yiyeceği, sağlıklı bir yiyeceği yemiş dahi olsak sağlıklı besleme öğeleri emilmiyor.” diye konuştu.

İlaçların Mikrobiyom Dengesine Etkisi

Prof. Dr. Canan Karatay, baş ağrısı ilaçlarının mikrobiyom dengesini bozarak vücutta olumsuz etkilere neden olduğunu belirtti. Bu ilaçların toksinlerin dolaşıma girmesine sebep olarak ruh ve beden sağlığını olumsuz etkilediğini ifade etti.

Depresyon ve Diğer Etkiler

Depresyon ve Diğer Etkiler

Toksinlerin dolaşıma girmesi sonucu baş ağrısı ilaçlarının depresyon gibi ruhsal sorunlara yol açabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Canan Karatay, bağırsak florasındaki dengenin bozulmasıyla beyin ve bağırsak arasındaki eksenin etkilendiğini söyledi.

Uyarı ve Öneriler

Prof. Dr. Canan Karatay, baş ağrısı ilaçlarının sıkça ve gereksiz yere kullanımının vücut sağlığı açısından risk oluşturduğunu belirterek, ağrının baskı altına alınmasının asıl sorunları gizlediğini ve daha büyük tehlikelere yol açabileceğini dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Baş Ağrısı İlaçlarının Zararları ve Mikrobiyom Üzerindeki Etkileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir