1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol’un Açıklamaları

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol’un Açıklamaları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, yeni asgari ücretin 11 bin 402 lira olarak açıklanmasıyla memur maaşlarının, asgari ücretin altında bırakılmasına tepki gösterdi. Doğruyol, “sonunda başardınız” dedi.

Memur Maaşlarına İlişkin Eleştiriler

Doğruyol, “Sözde yetkili olup, etkili olamayan memur sendikaları ile, mevcut hükümet birlikte memur maaşlarını asgari ücretin altına indirmeyi başardı. 1 Temmuz itibariyle asgari ücretin 11.402 TL olmasıyla birlikte, en düşük memur maaşı asgari ücretin altında kalmış, 12.200 TL olan ortalama memur maaşı ile, asgari ücret arasındaki makas neredeyse kapanmıştır.

Önerilen Çözüm ve Değerlendirme

Asgari ücretin 500 dolar seviyelerinin altına düşürülmemesinde, en düşük memurun taban aylığının iki asgari ücret seviyelerine sabitlenmesinin, enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde sabit ücretlileri koruyacağını belirten Doğruyol, “Sabit ücretlilerin gelir vergisi oranlarının da %15 ile sabitlenmesi elzemdir. Ortalama memur maaşı yoksulluk sınırı olan 33 bin TL seviyesine getirilmeli, unvan ve mesleklere göre bu maaş yukarıya doğru düzenlenmelidir.

En düşük memur maaşı, bekar tek başına çalışan memur baz alınarak, aile, çocuk, yardımı, sabit ödeme vb. ödemelerin dışında tutulmalıdır. Memurun alım gücü hiçbir dönemde bu kadar azalmadı.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol’un Açıklamaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir