1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Buz Banyosu: Sağlık İçin Doğru Bir Seçenek mi?

Buz Banyosu: Sağlık İçin Doğru Bir Seçenek mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklarla karşı karşıya kalınca serinlemek için buz kovalarının içine oturan kişi sayısı artış göstermekte. Özellikle sosyal medya hesaplarında gördüğümüz buzlu su kovasında belli bir süre kalmayı tercih eden kişiler doğru mu yapıyor? Gerçekten sağlığa iyi geliyor mu? Faydaları ya da riskleri nelerdir sorularının cevaplarını Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Vefik Yazıcıoğlu anlattı.

Buz Banyosu: Sağlık İçin Doğru Bir Seçenek mi?

Buz Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buz Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buz banyosuna kimler ilgi gösteriyor? Son zamanlarda sosyal medyada buz küvetine girerek sağlıklı ve dinç kaldığını iddia edenler ve birbirlerini düelloya davet edenler görmeye başladık. Bu nedenle beyin kanaması, ritim bozukluğu ve kalp krizi geçiren insanların olduğu haberleri de gelmeye başladı. Aşırı sıcaklardan bunalanlar, sağlıkta alternatif yolları denemeyi sevenler, hatta belki de ekonomik zorlukların stresini sıradışı işlerle unutmaya çalışanlar özellikle bu konuya ilgi gösteriyor.

Buz Banyosu: Sağlık İçin Doğru Bir Seçenek mi?

Buz Banyosunda Sıcaklık Düşüşünün Dereceleri: Bunları serin, soğuk, çok soğuk ve donma şeklinde sıralayabiliriz. Banyo yaparken ideal su sıcaklığı 37-41 derece arasıdır. Temizlenmek için hafif sıcak bir su ihtiyacı hissederiz. 41 derecenin üstündeki banyoların kullanım sıklığı genelde kaplıcalar olmaktadır. 41 derecenin üstündeki banyolarda da sağlık açısından birtakım önlemler almaya gerek vardır.

  • Buz Banyosunda Olumsuz Etkilenmeler: Soğuk su ile temasta ise serinlemek için girilen deniz veya havuz suyunun sıcaklığı genelde 20 ile 30 derece arasındadır. Örneğin Antalya’da yazın deniz sıcaklığı 28-30 dereceyken, kuzey Ege kıyılarında deniz sıcaklığı 20-22 derece civarında olabilmektedir. Bu sıcaklıkları vücut tolere eder ve herhangi bir risk oluşturmaz.
  • Buz Banyosunda Kritik Sıcaklık Değerini Dikkate Alın: Soğuğun tıbbi olarak faydalı olabileceğini düşündüğümüz durumlar da vardır. Ancak bu tedavilerin varlığı soğuk duş tedavisinin herkes için faydalı olabileceği anlamına gelmez. Bunun için kritik sıcaklık değerini kalp ve damar hastaları için “18 derece”, sağlıklı bireyler için de “12 derece” olarak söyleyebiliriz.

Kaynak: Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Vefik Yazıcıoğlu

Buz Banyosu: Sağlık İçin Doğru Bir Seçenek mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Buz Banyosu: Sağlık İçin Doğru Bir Seçenek mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir