1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Cilt Sağlığı ve Vücuttaki Göstergeler

Cilt Sağlığı ve Vücuttaki Göstergeler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cilt sağlığı hakkında önemli uyarılarda bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Demirel, BSHA’ya konuştu. Günümüzde hızlı yaşam tarzı ve buna bağlı gittikçe artan stres; hastalık sayısını da sıklığını da artırdı. Gelişen teknolojik cihaz ve testlerle birçok hastalık erken evrelerde tespit edilebiliyor. Peki kendinizde ne gördüğünüzde hastaneye başvurmak gerektiğini biliyor musunuz? Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Demirel konu hakkında bilgiler verdi.

Ciltteki Soluk Görünüm

Soluk Cilt: Cildiniz sadece cilt hastalıklarının göründüğü değil bütün vücudunuzu ilgilendiren iç hastalıklarının da bir göstergesidir. Soluk ve mat bir cilde sahipseniz, bu durum kansızlık (anemi), demir veya B12 eksikliği, guatr (hipotiroidi) hastalığının belirtisi olabilir.

Kaşlardaki Gözle Görülen Değişiklikler

Kaşlardaki Gözle Görülen Değişiklikler

Kaşlarda Seyrelme: Saçlarda dökülme türlü sebeplerle görülebilir ancak kaşlarda dökülme ve seyrelme varsa vücudunuzda ciddi bir sorun olabilir. Özellikle kaşların dış kısımlarında seyrelme varsa bu cinsel yolla bulaşan Frengi (sifiliz) hastalığının belirtisi olabilir. Ayrıca guatr hastalarında da kaşların dış kısmında seyrelmeler görülebilir.

Göz Altı Morlukları ve Çukurları

Göz Altı Morlukları: Göz altlarındaki morluklar demir, B12, folik asit eksikliği veya tiroid bezinin az çalışmasından kaynaklanabilir. Düzensiz uyku, sigara kullanımı gibi faktörler morlukları artırabilir. Genetik nedenlerin dışında diğer sebeplerin olmadığına emin olabilmek için testler yapılmalıdır.

Dudaklardaki Yaralar ve Tekrarlayan Uçuklar

Dudaklarda Yara ve Uçuklar: Dudak ve ağız içinde sık sık yara çıkması veya tekrarlayan uçuklar bağışıklık sisteminin zayıfladığının bir işareti olabilir. Bu durumda vitamin eksikliği olmadığından ve düzenli uyku uyuduğunuzdan emin olmalısınız. Ağız yaraları aynı zamanda Behçet hastalığının habercisi olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cilt Sağlığı ve Vücuttaki Göstergeler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir