1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Dünya Tütünsüz Günü ve Sigara Bağımlılığı

Dünya Tütünsüz Günü ve Sigara Bağımlılığı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, sigara bağımlılığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurguladı. Azaltarak ya da elektronik sigara kullanarak bırakma yöntemlerinin etkili olmadığına dikkat çekti.

Sigara Bağımlılığı Kriterleri

Dr. Bhais, sigara bağımlılığını tanımlayan kriterleri sıralayarak, en az iki kriterin varlığında kişinin bağımlı kabul edilebileceğini belirtti. Bu kriterler arasında sigarayı bırakma isteği, sigara kullanımı nedeniyle günlük yaşam aktivitelerini aksatma ve sigaraya karşı artan tolerans gibi durumlar yer alıyor.

Sigara Kullanımı ve Riskler

Sigara Kullanımı ve Riskler

Dr. Bhais, aromalı sigaraların kanser riskini artırdığını ve elektronik sigaraların akciğer, kalp, ağız ve diş sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceğini belirtti. Ayrıca nargilenin sigaradan daha zararlı olabileceğini ve elektronik sigaraların uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceğine dikkat çekti.

Sigara Bağımlılığının Tedavisi

Sigara bağımlılığının tedavi edilebilir olduğunu vurgulayan Dr. Bhais, azaltarak bırakma yönteminin etkisiz olduğunu ve tamamen bırakmanın daha başarılı bir yol olduğunu belirtti. Profesyonel destek almanın başarı şansını artırabileceğini ve tedavide ilaç veya psikoterapi gibi yöntemlerin kullanılabileceğini ifade etti.

Bağımlılıktan Kurtulma Süreci

Bağımlılıktan Kurtulma Süreci

Dr. Bhais, bağımlılıktan kurtulma sürecinin bırakma ve sürdürme aşamalarından oluştuğunu açıkladı. Terapilerde riskli durumların, geriye dönüş sebeplerinin ve bağımlılıktan uzak durma stratejilerinin üzerinde durularak kişinin kendi stratejilerini geliştirmesine yardımcı olunduğunu belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Tütünsüz Günü ve Sigara Bağımlılığı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir