1. Haberler
  2. Sağlık
  3. DynamX Koroner Biyoadaptör: Yenilikçi Bir Tedavi Yaklaşımı

DynamX Koroner Biyoadaptör: Yenilikçi Bir Tedavi Yaklaşımı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DynamX Koroner Biyoadaptör Nedir?

DynamX Koroner Biyoadaptör Nedir?

Göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler kalp damarlardaki darlık veya tıkanıklıklar nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Bu sorunları çözmek ve hastanın yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için kalp damar hastalıklarının tedavisinde stent uygulamaları yapılıyor. Genellikle çapı 2 mm’nin üstünde olan damarlara takılan stentler teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha gelişmiş bir hale geldi.

Yenilikçi Bir Tedavi Yaklaşımı

Yenilikçi Bir Tedavi Yaklaşımı

Yeni nesil bir damar açıcı sistem olan DynamX Koroner Biyoadaptör, damarla birlikte hareket edebildiği için hastaya daha konforlu ve uzun süreli bir iyileşme sağlayabiliyor. Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ömer Göktekin, DynamX Koroner Biyoadaptör sistem yerleştirilmesi yöntemini Türkiye’de ilk kez bir hastada kullandı ve yöntem ile ilgili bilgiler verdi.

El Bileğinden Uygulanan Yöntem

Anjiyo denilince akıllara ilk gelen kasıktan anjiyo yapılması ve stent takılması yerine DynamX Koroner Biyoadaptör hastaya el bileğinden yapılan anjiyo ile takılabilmektedir. El bileğindeki atardamar olan radial arterin anjiyo işleminden önce hastanın cilt altı lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. 3 mm’lik bir kesi ile hastanın acı veya ağrı hissetmemesi sağlanmaktadır.

Esnek ve Uyumlu Tasarım

Esnek ve Uyumlu Tasarım

DynamX Koroner Biyoadaptör daralmayı önleyen ilaç salınımını üç aydan fazla devam ettirir. Sonrasında yaklaşık altı ay civarında polimer kılıf rezorbe olur ve akabinde kafes benzeri yapı olan stent benzeri yapısı ayrışır ve böylece etkin damar lümeni artar ve damarın kalbin kasılma-gevşeme ve rotasyon hareketlerine uyumu kolaylaşır.

Kan Akışını İyileştiren Teknoloji

Kan Akışını İyileştiren Teknoloji

Memorial Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ömer Göktekin, Türkiye’de ilk defa bir hastaya uygulanan DynamX Koroner Biyoadaptör’ün damar işlevini çeşitli şekillerde iyileştirdiğini belirtiyor. Yapılan araştırmalar Biyoadaptörün damar alanını artırarak kalbe kan akışını koruyan lümen çapını koruduğunu ve damar hastalığının ilerlemesini durdurduğunu göstermektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DynamX Koroner Biyoadaptör: Yenilikçi Bir Tedavi Yaklaşımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir