Sağlık sektöründe çalışan hekimler, sağlık profesyonelleri ve Aile Hekimleri, 1 Ağustos 2023 tarihinde başlayan iki günlük iş bırakma eylemine katıldılar. Eylemin nedenleri arasında memur maaşlarındaki düşük artışlar, geçim sıkıntısı ve sağlık sektöründeki şiddet olayları yer alıyor.
Eyleme Katılım
Eyleme Türkiye genelinde örgütlü 19 sendika ve iki Aile Hekimliği Federasyonu katıldı. Birlik Sağlık Ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası, Alsancak Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaparak taleplerini ve amaçlarını kamuoyuna duyurdu.
Maaşlardaki Durum
Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, memur maaşlarının belirlenmesi için yapılan toplu sözleşmelerin yetersiz olduğunu belirterek, memurların maaş ve özlük haklarının daha iyi olabileceğini ifade etti. Doğruyol, özellikle TÜİK’in enflasyon rakamlarının maaş zamlarına yansıtılmasının memurları fakirleştirdiğini vurguladı.
Sağlıkta Şiddet
Doğruyol, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle sağlık sektöründe şiddetin arttığını belirtti. Hastanelerdeki güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu dile getirerek, sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı.
Liyakat ve Huzursuzluk
Doğruyol, hastane yönetimlerinde liyakatin olmaması, adaletsizlik ve çalışma ortamındaki huzursuzluklar nedeniyle sağlık çalışanlarının zor durumda olduğunu ifade etti. Bu nedenlerle siyasi etkilere maruz kalmayan sendikaların iş bırakma eylemi gerçekleştirdiğini belirtti.