1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Grip Sonrası Kalp Krizi Riski ve Önlemler

Grip Sonrası Kalp Krizi Riski ve Önlemler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Grip Sonrası Kalp Krizi Riski

Grip enfeksiyonunun, özellikle grip başlangıcından 3 gün sonra ile 3 ay arasında kalp krizi geçirme riskini 5 kat artırdığı bilimsel olarak belirlenmiştir. Bu nedenle, kalp hastalığı olan bireyler grip ve zatürre aşılarını yaptırmalıdırlar. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hayati Deniz, bu konuda uyarılarda bulunmaktadır.

İltihabi Durumun Kalp Damarlarına Etkisi

Soğuk kış aylarında grip enfeksiyonunun artması, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerde artışa neden olmaktadır. Grip nedeniyle vücutta artan iltihabi durumun kalp damarlarına etkisi olabileceği belirtilmektedir. Özellikle 60 yaşın üstündeki ve kalp hastalığı geçmişi olan bireyler grip dönemlerinde yakından takip edilmelidir.

Grip Aşısı ve Kalp Krizi İlişkisi

Grip Aşısı ve Kalp Krizi İlişkisi

Grip enfeksiyonunun kalp krizi ve inme gibi kalp damar hastalıklarının artışına katkı sağladığına dair farklı teoriler bulunmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar, grip aşısının kalp krizi riskini artırmadığını ve ciddi yan etkilere yol açmadığını göstermektedir. Kalp hastalarının grip aşısını olmaları önerilmektedir.

Kimler Grip Aşısı Yaptırmalı?

  • Kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı gibi mevcut kalp hastalığı olanlar.
  • Kalp kapak hastaları.
  • Ameliyat geçirmiş kalp hastaları.
  • Doğumsal kalp hastaları.
  • Sağlıklı çocuklar için aşı önerilmez, ancak kreş ve çocuk yuvalarında risk varsa toplu aşı uygulanabilir.
  • Bağışıklık sistemi zayıf, erken doğmuş, düşük ağırlıklı veya aşırı kilolu çocuklar, kalıcı hastalığı veya bozukluğu olanlar, özellikle doğumsal ve sonradan gelişen kalp hastalığı veya kalp anomalisi olan 6 ay-5 yaş arası çocuklar için aşı önerilir.
  • Kanser hastalarına aşı önerilmektedir. Ayrıca kalp hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek hastalığı gibi risk faktörleri taşıyan kişiler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Grip Sonrası Kalp Krizi Riski ve Önlemler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir