İskenderun Devlet Hastanesi’nde meydana gelen depremde kullanılan eski SSK binası, A Blok olarak hizmet verirken yıkıldı. Bu enkaz altında kalan hasta ve sağlık çalışanı yakınları, acı bekleyiş içerisinde bulunmaktadır.
Acı Kayıplar: Hatice ve Tacettin Karpuz Çifti
Depremde yaşamını yitirenler arasında yer alan Hatice ve Tacettin Karpuz çifti, hastanede tedavi görmekteydi. Tacettin Karpuz’un cansız bedeni enkaz altından çıkarılırken, eşi Hatice Karpuz ise kurtarıldı ancak daha sonra hayatını kaybetti.
İskenderun Eda Apartmanı’nda 100 Kişi Enkaz Altında
İskenderun’da bulunan Eda Apartmanı’nda ise yaklaşık 100 kişinin enkaz altında olduğu bildirildi. Kurtarma ekipleri ve AFAD’ın bölgeye ulaşamaması, ailelerin endişesini artırmaktadır.
Evleri Yıkılmadı, Hastane Yıkıldı:
Eniştesi ve halasının acı kaybını yaşayan Pelin Erdoğan, Karpuz çiftinin evlerinin depremde yıkılmadığını, ancak hastanede bulunmaları nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini belirtti. İnsanların sağlık için gittiği hastanenin enkaz altında kalması büyük bir ihmal olarak değerlendirildi.
İhmal ve Bekleyiş:
Depremin ardından geçen sürede enkaz altında kalanların kurtarılma sürecinin yetersiz olduğuna dair eleştiriler yapıldı. Özellikle Eda Apartmanı’nda bulunan yaklaşık 100 kişinin hala enkaz altında olması, yetkililerin daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini gösteriyor.
(BSHA – Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)