İzmir Diş Hekimleri Odası (İZDO) Başkanı Deniz Çağında ve yönetim kurulu üyeleri, Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Diş Hekimliği Günü’nü Atatürk’ün huzurunda gerçekleştirilen bir törenle kutladı. Çağında, ağız ve diş sağlığının korunması ve sektördeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi için verdikleri çabanın altını çizdi.
Ağız ve Diş Sağlığının Önemi
Çağında, ağız ve diş sağlığının genel sağlık için ayrılmaz bir parça olduğunu vurgulayarak, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi konusundaki önemine dikkat çekti. Ağız ve diş sağlığı sorunlarının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtti.
Yeni Mezun Diş Hekimlerinin Endişeleri
Deniz Çağında, Türkiye’de hızla artan diş hekimliği fakülteleri sayısının, mezunların gelecek endişelerini artırdığını ifade etti. Plansız ve yetersiz altyapıyla açılan fakültelerin sektörde sorunlara yol açtığını belirtti.
Toplumun Ağız ve Diş Sağlığı İçin Çağrı
Çağında, tüm diş hekimlerinin katılımıyla koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve toplumun ağız-diş sağlığı verilerinin uluslararası standartlara ulaştırılması gerektiğini vurguladı. Sağlık politikalarının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
(BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)