Kızılay ve AHBAP Çadır Satışı Tartışması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızılay’ın AHBAP ve Türk Eczacıları Birliği’ne (TEB) Kızılay Çadırı satması tartışmalara neden oldu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sarmaya çalışırken depremzedelerin çadır ihtiyaçları dün deprem bölgelerinde yankılanırken ‘Kızılay Nerede?’ tartışmasına, bir yenisi daha eklendi. Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Murat Ağırel’in, Kızılay’ın depremin üçüncü gününde Ahbap Derneği’ne 46 Milyon TL karşılığında çadır sattığını kaleme alan yazısı ‘Kızılay Ticari Bir Kurum Mu?’ sorusunu gündeme getirdi. Ağırel bugün Kızılay’dan çadır satın alan tek derneğin AHBAP Derneği olmadığını, Türkiye Eczacılar Birliği’nin (TEB) de depremin ilk günü Kızılay’dan çadır satın aldığı iddiasında bulundu. TEB Başkanı Arman Üney, Sözcü Gazetesi’ne yaptığı açıklamada tanesi yaklaşık 140 bin TL fiyatla 76 metrekare büyüklüğünde 5 adet çadırı Kızılay’dan satın aldıklarını söyledi.

AHBAP ve TEB’nin Çadır Alımları

AHBAP Derneği Başkanı Haluk Levent, Kızılay iştiraki olan Kızılay Çadır A.Ş.’den çadır alımını doğrulayarak, “Afetzedeler soğuktan donarken çadır satın almalı mıyız, almamalı mıyız? lüksüne sahip değildik. Satın aldık” açıklamasında bulundu. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Ahbap-Kızılay işbirliğinin yasal olduğunu açıkladı. Satın alımın yasal olmadığını iddia edenleri ‘artniyetli’ olarak yorumladı.

Kızılay Çadır Anonim A.Ş. ve Tartışmalar

Haluk Levent, “Kızılay da bu çadırları Kızılay Çadır A.Ş.’den faturalı satın alıyorlarmış Ahbap da aynı yöntemle toplanan bağışlarla bu şirketten satın alma gerçekleştirmiştir. Zaten sitelerinde açıklama bulunuyor. Ve Kızılay yetkilileri bana “bu toplanan paralarla hammadde ve kumaş satın alınıp tekrar Çadır üretilip vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılıyor” dediler. Bilginize. Tüm süreç böyle yaşandı” açıklamasında bulundu. Kızılay Çadır Anonim Şirketi, Kızılay’ın alt iştiraki olarak çadır üretiyor, satışını gerçekleştiriyor.

AHBAP Derneği Çadır Satın Alma Süreci

AHBAP Derneği Başkanı Haluk Levent, Kızılay’dan depremin üçüncü gününde 2050 adet çadırı satın aldıklarını doğrulayan bir açıklamada bulundu. Levent, twitter hesabından şunları söyledi: “Biz o akşam herkes can derdinde soğuktan donarken “bu çadırları satın almalı mıyız ya da almamalı mıyız?” lüksüne sahip değildik olamazdık da. Ve satın alıp bölgeye gönderdik. Yaptığımız her işlem kanuni ve doğru.” Haluk Levent, çadırlar satın aldıktan sonra AFAD’a vermediklerini, AFAD’ın çadırların kurulması için yer gösterdiğini, gösterilen yere çadırları kurduklarını belirtti.

Kızılay Genel Başkanı Kınık’ın Açıklamaları

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık twitter hesabından AHBAP’a çadır satışı ile açıklamada bulunarak, Kızılay Çadır Anonim Şisketinin, Türkiye Kızılay Cemiyeti’nin bir iştiraki olduğunu 12 ay kesintisiz üretim yapan dünyanın sayılı afet çadırı üreticileri arasında bulunduğunu yazdı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kızılay ve AHBAP Çadır Satışı Tartışması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir