1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Mahkeme Kararıyla Polis Eşinin Sağlık Bakanlığı’na Geçişi Onaylandı

Mahkeme Kararıyla Polis Eşinin Sağlık Bakanlığı’na Geçişi Onaylandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polis Eşinin Sağlık Bakanlığı’na Geçişi Mahkeme Kararıyla Onaylandı

Eşi polis olan bir üniversite personelinin Sağlık Bakanlığı’na geçiş talebi, mahkeme kararıyla desteklenerek reddedilmesi durduruldu. Türk Sağlık Sen yetkilileri, Giresun Üniversitesi Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan hemşire üyenin eşinin polis olarak görev yaptığı Ardahan iline atamasının yapılmaması üzerine sendikaları tarafından dava açıldığını belirtti.

Aile Birliği ve Çalışma Haklarına Vurgu

Yapılan açıklamada, Giresun İdare Mahkemesi’nin verdiği kararda, Bakanlığın yetersiz kadro sayısı nedeniyle reddedilmesinin mevzuata uygun olmadığı vurgulandı. Mahkeme, eşleri zorunlu yer değişikliğine tabi olan personelin Sağlık Bakanlığı bünyesine kurumlar arası naklen atamalarında kura şartına tabi olmayacaklarını belirtti. Ayrıca aile birliğinin ve çocukların varlığı dikkate alınarak atamanın yapılması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Mahkeme işlemin zımmen red edilmesinin hukuka uygun olmadığına karar vererek işlemin yürütmesini durdurdu. Genel Başkan Önder Kahveci, Üniversite hastanelerinde görevli personelin atama ve nakil sorununa dikkat çekerek, ‘Uzun zamandır Üniversitelerde görev yapan kamu çalışanları için bir Atama ve Nakil yönetmeliği hazırlanmasını talep ediyoruz. Aile birliği, eğitim hakkı ve sağlık hakkı gibi temel hakların mevzuatlarla engellenmesi yanlıştır. Bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mahkeme Kararıyla Polis Eşinin Sağlık Bakanlığı’na Geçişi Onaylandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir