Memenin Boyutunun Sağlık Üzerindeki Etkileri ve Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Bilgiler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzmanlar Memenin Boyutunun Sağlık Üzerindeki Etkilerine Dikkat Çekiyor

Uzmanlara göre, kadınlarda büyük memenin omuz ve sırt ağrılarına neden olduğuna dikkat çekilmektedir. Meme küçültme ameliyatları sadece estetik kaygılarla değil, aynı zamanda omurga sorunları, omuz ve sırt ağrıları gibi sağlık sorunları nedeniyle de tercih edilebilmektedir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, meme küçültme ameliyatının nihai hedefinin memenin hastanın anatomisine en uygun hale getirilmesi olduğunu belirtmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Meme küçültme ameliyatı öncesinde kan sulandırıcı ilaçların doktorun belirlediği ilaçlarla değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Ameliyat öncesinde kanamayı artırabileceği için detoks çayları gibi ürünlerin tüketilmemesi önemlidir.
  • Ameliyat öncesi kullanılan ağrı kesiciler varsa doktorun önerisi doğrultusunda birkaç gün önce kesilmelidir.
  • Ameliyat günü aç karnına gelmek gerekmektedir.

Prof. Dr. Haluk Duman, meme küçültme ameliyatı sonrasında üç ay boyunca sırtüstü yatılmaması gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında tütün ürünleri kullanılmamalı, ağır kaldırmaktan kaçınılmalı ve hafif yürüyüşler yapılabilir. İyileşme sürecinde ödem ve kanamaları azaltan sporcu sutyenlerinin kullanılması önerilmektedir.

Ameliyat Sonrası İzler ve Emzirme Süreci

Ameliyat sonrasında meme başından aşağı doğru inen ve memenin altında “T” şeklinde bir iz oluşabilir. Bu izler açık tenli kişilerde daha hızlı iyileşmektedir. Ayrıca, ameliyat sonrası özel kremler ve silikon tabakalar ile izlerin hafifletilebileceği belirtilmektedir.

Emzirme sürecinde meme küçültme ameliyatının en az 8 ay sonra yapılması önerilmektedir. Süt bezlerinin ayrıştırılarak korunamayacağı ve ameliyat sonrasında süt miktarında azalma olabileceği ifade edilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memenin Boyutunun Sağlık Üzerindeki Etkileri ve Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Bilgiler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir