Gece 04.00 sularında kameraların karşısına geçen Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, son toplu sözleşme görüşmeleri hakkında şu açıklamalarda bulundu:
Toplu Sözleşme Detayları
7. Toplu Sözleşme kapsamında 11 hizmet kolunda 291 madde üzerinde mutabakat sağlandığını belirten Yalçın, genelde 50 maddelik toplantı tutanağıyla sonuçlandığını ifade etti. Oransal zam konusunda anlaşma sağlanamadığını ve bu konunun Hakem Kurulunda karara bağlanacağını aktardı.
Kazanımlar ve Uzlaşmalar
Yalçın, toplu sözleşme sürecinde önemli kazanımlar elde edildiğini vurgulayarak, 11 hizmet kolunda 128 adet yeni ve revize maddeyle toplamda 341 madde üzerinde anlaşmaya varıldığını belirtti. Ayrıca, sosyal diyalogun ve çözüm merkezinin önemi üzerinde durarak, Toplu Sözleşme Masasının uzun süredir emek verilen bir mekanizma olduğunu dile getirdi.
3600 EK Gösterge ve Çalışmalar
Yalçın, 3600 Ek Gösterge konusunun da ele alındığını ve ilgili çalışmanın hükümete sunulacağını bildirdi. Ayrıca, masadan çözüm üretmek için büyük çaba harcandığını ve ülkemizin şartları nispetinde olumlu adımlar atıldığını belirtti.
Ülke Genelinde Kazanımlar
Ülkemizin yaşadığı zorlu süreçlere rağmen toplu sözleşme sürecinde önemli kazanımlar elde edildiğine değinen Yalçın, kamu görevlilerine hayırlı olmasını dileyerek, daha fazla kazanım için çaba harcanacağını vurguladı.