Obezite ameliyatının ardından 110’dan 55 kiloya düşen Reklamcı Özlem Özkulak’ın hayatı da değişti. Sağlık turizmine yönelen Özkulak, kısa zamanda dünya ülkelerindeki hastaların ülkemize gelmesini sağladı, kurduğu web platformuyla Türk doktorlarını dünyaya tanıttı.
Kilo Verme Süreci ve İş Hayatındaki Değişim
Ulusal bir gazetede reklam müdürü olarak görev yapan Özlem Özkulak, aşırı kiloları ile baş edemeyince obezite ameliyatı olmaya karar verdi. Elazığ’da obezite ameliyatına giren Özkulak, 1 yılda 55 kiloya kadar indi. Çalıştığı gazeteden ayrılıp reklam ajansı kuran Özkulak, bu sırada sağlık turizmi ile ilgilenmeye başladı.
Sağlık Turizmi ve Türk Doktorlarının Tanıtımı
Ameliyatının ardından tüp mide ameliyatları ve zayıflama konusunda çalışmalar yapan Özkulak, İzmir’de geniş katılımlı bir obezite fuarı gerçekleştirdi. Akademisyenler, uzmanlar ve İzmirlilerin katıldığı fuar büyük ilgi gördü. Halkı, özellikle obezite konusunda bilgilendirmeye adayan Özkulak, Türk doktorlarını yurt dışına tanıtmak amacıyla ‘Find Doctor in Turkey’ isimli bir platform kurdu. Dernek ve platform aracılığı ile Türk doktorları dünyaya tanıtan Özkulak, uluslararası alanda önemli bir rol üstlendi.
Gelecek Projeler ve Toplumsal Sorumluluklar
- Özkulak, Teknopark’ta yeni bir proje geliştirerek sağlık turizmi alanındaki hizmetleri ve erişimi geliştirmeyi hedefliyor.
- Akondroplazi hastalığına sahip bireyler için ‘Kafe Projesi’ hazırlayan Özkulak, toplumsal farkındalığı artırmak için çeşitli projelere imza atmaya devam ediyor.
- Engelli kediler için bir kedi bahçesi oluşturmayı planlayan Özkulak, bu projenin bakımı için otizmli gençlere iş imkanı sağlamayı amaçlıyor.