Obezitenin Yaygınlığı ve Etkileri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Obezitenin hem Türkiye’de hem de dünya genelinde hızla arttığına dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aydın İnan, obez hastaların ortalama yaşam sürelerinin sağlıklı bireylere göre daha kısa olduğunu vurguladı. Obezitenin kronik bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. İnan, değişen yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve teknolojinin gelişmesiyle hareketsizlik ve spor eksikliğinin obeziteye neden olduğunu ifade etti.

Beslenme ve Obezite İlişkisi

Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlıklı yaşam için önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İnan, alınan ve harcanan enerjinin dengede olması gerektiğini belirtti. Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra genetik faktörler, yaş, cinsiyet, sosyokültürel etmenler, metabolik ve hormonal bozukluklar gibi faktörlerin obeziteyi etkilediğini aktardı.

Obezite İstatistikleri

Obezite İstatistikleri

Prof. Dr. Aydın İnan, obezitenin Türkiye’de ve dünyada giderek artan bir sorun olduğunu belirterek, ülkemizde 2019 verilerine göre obez bireylerin toplumun %21.1’ini oluşturduğunu ifade etti. Kadınlarda obezite oranının %24.8, erkeklerde ise %17.3 olduğunu belirten Prof. Dr. İnan, obezitenin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri de etkilediğini söyledi.

Obezitenin Sağlık Üzerindeki Etkileri

Obez bireylerde meme, rahim, bağırsak, pankreas kanseri riskinin arttığını belirten Prof. Dr. İnan, obezitenin ortalama yaşam süresini 12-15 yıl kısalttığını açıkladı. Ayrıca obezite hastalarında psikiyatrik sorunların da arttığını ve depresyon riskinin yükseldiğini ifade etti.

Obezite Tedavisi ve Cerrahi Müdahale

Obezite Tedavisi ve Cerrahi Müdahale

Prof. Dr. İnan, obezite tedavisinin multidisipliner bir şekilde yapılması gerektiğini belirterek, cerrahi müdahalenin gerekli olduğu durumlarda genel cerrahlar tarafından uygun operasyonların gerçekleştirildiğini söyledi. Cerrahi dışı tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi seçeneklerin değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Obezitenin Yaygınlığı ve Etkileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir