1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Patatesin Sağlık Açısından Önemi ve İçeriği

Patatesin Sağlık Açısından Önemi ve İçeriği

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, patatesin insan sağlığı için önemini vurgulayarak, patatesin besleyici ve ucuz bir gıda olmasına rağmen kilo kontrolü yapanlar için dikkat edilmesi gereken bir besin olduğunu belirtiyor. Orta boy bir patatesin içinde 150 kalori, 5 gram protein, C vitamini, B6 vitamini, potasyum, magnezyum ve lif bulunduğunu söylüyor. Ancak patatesin yüksek karbonhidrat ve nişasta içeriğinden dolayı yüksek kalorili olduğuna dikkat çekiyor.

Patatesin Tüketimi ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Patatesin Tüketimi ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Prof. Dr. Yörükoğlu, patatesin tüketimiyle ilgili olarak karbonhidrat kaynaklı yüksek kalori ve kan şekerini hızla yükseltme özelliğinin dikkate alınması gerektiğini belirtiyor. Ancak patatesin diğer besinler gibi kesinlikle tüketilmemesi gereken bir gıda olmadığını vurguluyor. Araştırmaların patatesin doğru tanımının yapılmamasından kaynaklı çelişkili sonuçlar verdiğini ifade ediyor ve haftada moderasyonla patates tüketiminin sağlık açısından risk oluşturmadığını belirtiyor.

Şeker hastaları için ise özel bir uyarıda bulunan Prof. Dr. Yörükoğlu, şeker hastalarının aşırı karbonhidrat alımından kaçınmaları gerektiğini ve bir oturuşta 100 gramdan fazla patates tüketmemeleri gerektiğini söylüyor. Şeker hastalarının patates tüketirken lif içeriği yüksek sebzelerle birlikte tüketmelerinin faydalı olabileceğini belirtiyor.

Patatesin Sağlık Açısından Önemi ve İçeriği

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Patatesin Sağlık Açısından Önemi ve İçeriği

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir