1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sağlık Emekçileri Çeşme’de Barınma Sorunuyla Karşı Karşıya

Sağlık Emekçileri Çeşme’de Barınma Sorunuyla Karşı Karşıya

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Eş Başkanı Nursel Yücesoy, Çeşme Devlet Hastanesi’nde sağlık emekçilerinin barınma krizi yaşadığını belirtti. Yücesoy’a göre, bu krizin nedeni çalışma koşullarından ziyade sahil beldelerinde artan ev kiraları.

Ev Kiraları Yüksek Seviyede

Ev Kiraları Yüksek Seviyede

Çeşme merkezde 1+1 evlerin kiraları 8-10 bin aralığında seyrediyor. Çeşme Reisdere TOKİ’de ise 1+1 evlerin kiraları 7-8 bin aralığında. Benzer durumun Urla’da da yaşandığı belirtiliyor.

Lojman Çözüm Önerisi

Lojman Çözüm Önerisi

Nursel Yücesoy’un önerisi, sağlık emekçileri için kamu eliyle lojman sağlanması. Yücesoy, “Sağlık hizmetlerinin sorunsuz yürümesi için bu krizin çözümü kamu eliyle memura lojman sağlanmasıdır” diyor.

“Mecburen Köylerde Yaşıyorlar, Çeşme’de Barınamıyorlar!”

Gündem artık ‘geçim’ diyerek BSHA’ya açıklamada bulunan SES İzmir Şube Eş Başkanı Nursel Yücesoy, İzmir’de Çeşme Devlet Hastanesi’nde son zamanlarda büyük bir kriz yaşandığını açıkladı. Çeşme Devlet Hastanesi’nde görevli olan sağlık çalışanlarının barınma sorunuyla mücadele ettiklerini söyleyen Yücesoy, “Çeşme’deki sağlık emekçisi arkadaşlarımız yaşadıkları barınma ve geçim sıkıntısı nedeniyle emeklilik yolunu tercih etmeye başladılar” dedi ve şöyle devam etti: “Çeşme Devlet Hastanesi’ne atanan sağlık çalışanları da orada kalmak istemiyor çünkü inanılmaz bir barınma sorunu var. Kiralar çok yüksek. Çeşme haricinde İzmir’deki diğer tatil beldelerindeki hastanelerde de bu anlamda büyük sorunlar var. Çözüm için yıllardır bir adım atılmıyor. Çözümü de hiç zor değil.”

Barınma Sorununa Lojman Önerisi!

Yaşanan sorunlara ilişkin çözümün çok basit, istenirse yapılabileceğine dikkat çeken Yücesoy, “Bizlerin önerisi bu sorunun lojman marifetiyle çözülmesidir. Kamuda çalışan insanların barınma sorununu çözebilirseniz insanların çalışma motivasyonu olacaktır, bu beldelerde isteyerek çalışacaklardır. Çok az personelle farklı farklı işlerde görevlendirilerek çalışma koşulları zorlayıcı bir hal almıştır.”

Sağlık Emekçileri Çeşme'de Barınma Sorunuyla Karşı Karşıya

Çeşme’de En Düşük Kira 7-8 Bin Aralığında

Çeşme, Urla ve civarında ev kira fiyatlarına ilişkin BSHA’nın emlak piyasası duayenlerinden edindiği edindiği bilgilere göre; bugün (31 Mayıs) itibariyle Çeşme İlçesi’nde merkezde 1+1 ev fiyatlarının 8-10 bin arasında değiştiği, Çeşme Reisdere TOKİ’de 1+1 kiralık ev fiyatlarının 7-8 bin aralığında olduğu öğrenildi. Çeşme merkezde ev sahiplerinin evlerini sezonluk olarak 3 ay şeklinde kiraya verme eğiliminde oldukları, bu doğrultuda da 3 aylık kiraların 60-70 bin aralığında olduğu belirtiliyor.

“Kira Fiyatlarında Düşme Olmaz, Sabit Kalma Eğilimi Belki Olabilir”

Ev sahiplerine yönelik Hükümet, Borçlar Kanunu’na eklenen geçici madde ile 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yenilenen kira sözleşmelerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin bir kısıtlama getirdi. Buna göre; kira anlaşmaları bir önceki dönemin kira bedelinin yüzde 25’ini aşamayacak. Sadece konutlarda geçerli olan kira artış sınırlamasının 1 Temmuz tarihinden sonra da devam ettirilip ettirilmeyeceği merak ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Emekçileri Çeşme’de Barınma Sorunuyla Karşı Karşıya

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir