Türk TORAKS Derneği: Tütünden Uzak, Sağlıklı Bir Gelecek İçin!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk TORAKS Derneği, 31 Mayıs Tütünsüz Bir Dünya Günü’nde yayımladığı açıklamada toplumun sağlığı ve çevrenin korunması için tütün endüstrisine dikkat çekti. Dernek, her yıl milyonlarca insanın tütün nedeniyle yaşamını yitirdiğini ve tütün kullanımının insan sağlığına ve çevreye verdiği zararları vurguladı.

Tütüne Değil Gıdaya İhtiyacımız Var

Türk TORAKS Derneği, tütün endüstrisinin insan hayatını tehdit ettiğine işaret ederek, “Tütüne değil gıdaya ihtiyacımız var” vurgusunda bulundu. Dernek, tütün üreticilerinin yeni hedefinin kenevir kullanımını yaygınlaştırmak olduğuna dikkat çekti. Bu durumun sağlık ve çevre açısından ciddi riskler oluşturabileceği belirtildi.

Tütün Üretimi ve Çevresel Zararlar

Doç. Dr. Aslı Görek Dilektaşlı’nın açıklamalarına göre, tütün üreticilerinin kenevir kullanımını artırma çabaları, esrar kullanımını yaygınlaştırma tehlikesi oluşturabilir. Tütün üretiminin doğaya, tarıma ve insan sağlığına olan olumsuz etkileri üzerinde durularak, tütün endüstrisinin tıbbi kenevir üretimine yöneldiği belirtildi.

Türk TORAKS Derneği, tütün endüstrisinin yaygınlaşmasıyla verimli toprakların tütün üretimi için kullanılarak gıda krizine yol açtığını vurguladı. Bu durumun ekolojik dengenin bozulmasına ve tarımın geleceğinin tehlikeye girmesine neden olduğu belirtildi.

Sağlıklı Gelecek İçin Ortak Mücadele

Sağlıklı Gelecek İçin Ortak Mücadele

Doç. Dr. Fatma Arslan, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde “Tütüne Değil Gıdaya İhtiyacımız Var” kampanyasının önemine dikkat çekerek, tütün üretiminin azaltılması ve gıda güvenliği odaklı projelere yönlendirilmesi gerektiğini belirtti. Toplumun sağlıklı bir gelecek için birlikte mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk TORAKS Derneği: Tütünden Uzak, Sağlıklı Bir Gelecek İçin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir