1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Toraks Derneği’nden Orman Yangınlarına Karşı Acil Önlem Çağrısı

Toraks Derneği’nden Orman Yangınlarına Karşı Acil Önlem Çağrısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toraks Derneği’nden Acil Önlem Çağrısı

Toraks Derneği, orman yangınlarındaki artışa dikkat çekerek, “Acil Önlem” çağrısında bulundu. Dernek, “Yangın çıkma ihtimali yüksek yerler tespit edilmeli ve bu bölgelerde sıkı tedbirler alınmalıdır” dedi. Son haftalarda tüm dünyada ortalama sıcaklıklar tüm zamanların en yüksek düzeyini gösterirken, Orman Genel Müdürlüğü de 1-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında ülke genelinde 176 adet orman yangını olduğunu ilan etmiştir. Geçen yıl aynı tarihlerde bu sayı 125’tir ve 494 hektar orman alanı zarar görmüştür. Halen farklı bölgelerde, birçok noktada yangınlar devam etmektedir.

Yangınların Sağlık Üzerindeki Etkileri

Yangınların Sağlık Üzerindeki Etkileri

Yangın dumanının yol açabileceği sağlık sorunları hakkında bilgi veren Türk Toraks Derneği Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Grubu Sekreteri Uzm. Dr. Selin Çakmakcı Karakaya, yangın sahalarında yapılan çalışmalarda 2.5 mikron çapında partikül maddeler (PM 2.5), azot oksitler, ozon, aromatik hidrokarbonlar, bakır, karbon monoksit konsantrasyonları ve karbon bileşiklerine artış gösterildiğini belirtti.

Kronik Hastalığı Olanları, Yaşlı ve Çocukları Daha Çok Etkiliyor

Kronik Hastalığı Olanları, Yaşlı ve Çocukları Daha Çok Etkiliyor

Yangın dumanının insan sağlığı üzerindeki etkilerine değinen Uzm. Dr. Selin Çakmakcı Karakaya, “Bu parçacıklar akciğerlere derinlemesine nüfuz ederek solunum sistemi hastalıklarına, astım ve KOAH alevlenmesine, kronik kalp-damar hastalıklarına ve başka birçok hastalığa neden olabilir” dedi.

Orman Yangını Dumanından Korunma Yöntemleri

Yangının etkilerinden korunmak için dumanın ulaştığı bölgelerde mümkünse evden çıkılmamasını, pencerelerin kapalı tutulmasını ve dışarı çıkıldığında N-95 tipi maskeler kullanılması gerektiğini vurgulayan Karakaya, maske kullanımının önemine dikkat çekti. Ayrıca, kalp yetmezliği, iskemik kalp hastalığı, hipertansiyonu olanlar; kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım gibi solunum sistemi hastalığı olanlar, yaşlılar, çocuklar, gebeler ve diyabet hastalarının yangın dumanına karşı daha hassas olduğunu belirtti.

Orman Yangınları İçin Toplumsal Sorumluluk

Orman yangınlarının önlenmesi ve sağlık risklerinin azaltılması için toplumsal sorumlulukların bilincinde olunması gerektiğini vurgulayan Türk Toraks Derneği yetkilileri, yangınların çıkma ihtimali yüksek yerlerin tespit edilmesi, sıkı tedbirler alınması ve ormanlık alanlarda dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Toraks Derneği’nden Orman Yangınlarına Karşı Acil Önlem Çağrısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir