Akne ve Sivilce: Nedir, Arasındaki Farklar, Oluşum Nedenleri ve Tetikleyen Faktörler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akne ve Sivilce Nedir?

Akne ve Sivilce Nedir?

Akne ya da sivilce sorunu; hayatın belirli bir evresinde hemen hemen herkesin karşılaştığı ve bazı yetişkinlerde bile süregelen en önemli cilt sıkıntılarından biridir. Akne ve sivilce, ciltteki rahatsız edici lezyonlarla mücadele eden birçok kişinin karşılaştığı yaygın cilt sorunlarıdır. Çoğunlukla birbirinin yerine kullanılan bu terimler aslında farklı şeyleri ifade etmezler. İsimleri farklı olsa da, temelde aynı cilt rahatsızlığına işaret ederler ve gerçekte hem aknenin hem de sivilcenin nedenleri ve tedavi yöntemleri aynıdır.

Akne ve Sivilce Arasındaki Fark

Akne ve Sivilce Arasındaki Fark

Medikal anlamda akne olarak adlandırılan bu cilt rahatsızlığı, ciltte sivilcelerin yanı sıra kızarıklık, yağlanma ve enflamasyon belirtileriyle kendini gösterebilir. Nedenleri genellikle ciltteki gözeneklerin tıkanmasıyla başlar ve bakteri üremesiyle devam eder. Genellikle ergenlik döneminde başlayan ve hormonal değişikliklerle ilişkili olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Akne, ciltteki yağ bezlerinin tıkanması ve iltihaplanması sonucu oluşan siyah noktalar, beyaz noktalar, sivilceler, nodüller veya kistler şeklinde görülebilir. Sivilce ise, aknenin bir belirtisi veya tipi olarak kabul edilir. Cildin yüzeyindeki gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan yağ, ölü deri hücreleri ve bakterilerin birleşmesiyle oluşan küçük, kırmızı, iltihaplı lezyonlardır. Sivilceler genellikle aknenin hafif veya orta düzeydeki formlarını ifade eder.

Akne Oluşumunu Tetikleyen Faktörler

Akne Oluşumunu Tetikleyen Faktörler

  • Hormonal Değişiklikler: Ergenlik döneminde ve kadınlarda adet döngüsü, hamilelik veya polikistik over sendromu gibi hormonal değişiklikler tetikleyebilir.
  • Yağ Bezlerinin Aktivitesi: Ciltteki yağ bezlerinin aşırı aktif olması, cildin yağlı olması yatkınlığı artırabilir.
  • Genetik Faktörler: Ailede problemi olan bireylerde, genetik yatkınlık nedeniyle risk daha yüksek olabilir.
  • Stres: Stres, vücutta inflamatuar tepkilere neden olarak oluşumu tetikleyebilir veya kötüleştirebilir.

Aknenin Oluşma Nedenleri

Aknenin Oluşma Nedenleri

Akne oluşumunda çeşitli faktörler etkilidir. Genetik yatkınlığı olan kişilerde, kıl-yağ bezlerinin kanallarında kalınlaşma ve hücrelerin yapışkanlığından dolayı kanalların tıkanma eğilimi önemli bir rol oynar. Ergenlik döneminde artan yağ salgısı da bu kanallarda birikerek siyah veya beyaz noktalar olarak adlandırılan komedonları oluşturur. Gözeneklerin tıkanmasında, genetik faktörlerin yanı sıra fiziksel etmenler de önemlidir. Yağlı kremler, sıcak hava, terleme artışı, makyaj ve uygun cilt temizleyicilerinin kullanılmaması gibi faktörler gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Akneye neden olan diğer bir faktör ise tıkanmış gözeneklerdeki sebumun bakterilerin yerleşmesine ve buna bağlı olarak bir yangı yani inflamasyon oluşmasına sebep olmasıdır. Bu durumda cildimizde kızarıklık ve iltihaplı sivilceler görülebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akne ve Sivilce: Nedir, Arasındaki Farklar, Oluşum Nedenleri ve Tetikleyen Faktörler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir