TTB YÖK’e Eşitsizlik İçin Başvuruda Bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Eşitsizlik İçin YÖK’e Başvuruda Bulundu

Türk Tabipleri Birliği (TTB), devlet ve vakıf üniversitelerinde okuyan intörn hekimler arasındaki ücret eşitsizliğine dikkat çekmek için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na başvuruda bulundu.

Yapılan başvuruda, devlet üniversitelerinde asgari ücret ödemesi yapılırken, vakıf üniversitelerinde farklı bir ödeme sisteminin uygulandığı belirtildi. Bu durumun intörn hekimler arasında maaşlarda 5 kata varan farklar oluşturduğu ve adaletsizliğe neden olduğu vurgulandı. TTB’ye birçok üniversiteden gelen şikayetler de dile getirildi.

Yazılı başvuruda, vakıf üniversitelerindeki intörn hekimlerin aldığı ücretlerin eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve çalışma haklarını ihlal ettiği ifade edildi. Ayrıca, vakıf üniversitesi mezunu hekimlerin de mecburi hizmet gibi yükümlülükleri olduğu göz önüne alındığında, tüm intörn hekim maaşlarının en az asgari ücret olarak genel bütçeden karşılanması gerektiği belirtildi.

Yazıda, enflasyon ve son zamların öğrencilerin eğitim almasını zorlaştırdığına dikkat çekilerek, YÖK’ün acil olarak maaş düzenlemesi yapması gerektiği vurgulandı.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TTB YÖK’e Eşitsizlik İçin Başvuruda Bulundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir