1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Yaratıcılık ve Beyin İşleyişi

Yaratıcılık ve Beyin İşleyişi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaratıcı Zihinler ve İlham

Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Sultan Tarlacı, yaratıcı fikirlerin kişinin zihninde aniden belirmeyeceğini belirtiyor. Yaratıcı kişilerin zihinlerine inen ilhamların öncesinde hazırlık yaptıklarını vurguluyor. Tarlacı’ya göre, yaratıcı fikirler bilinçli bir sürecin sonucunda ortaya çıkıyor.

Yaratıcılık ve Evrensel Bağlantılar

Yaratıcı düşüncelerin farklı kişilere benzer şekilde inebileceğini belirten Tarlacı, zamanın ruhu kavramının ve kolektif bilinçaltının yaratıcılık üzerinde etkili olabileceğini ifade ediyor. Bu durumun insanların zihninin derinliklerinde birbirine bağlı olabileceği tezini destekliyor.

Yaratıcılığın beyin sağ-sol loblarıyla ilişkili olduğunu belirten Tarlacı, sağ beyin tarafının bilgiyi bütünsel olarak ele aldığını ve sembolik bir dil kullandığını ifade ediyor. Yaratıcı düşüncelerin sol beyne aktarılması sürecinde bilgi kayıplarının yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

Sezgi ve Yaratıcılık İlişkisi

Sezgi ve yaratıcılık arasında güçlü bir bağlantı olduğunu belirten Tarlacı, sezginin bilinç dışı süreçlerin bir ürünü olduğunu ve işleyen bir beyinde anlam kazandığını vurguluyor. Yaratıcı düşüncelerin ortaya çıkması için beyin hazır ve aktif olmalıdır.

“Yaratıcı kişiler kuralları sevmez, sınırlarda dolaşır”

Herkesin yaratıcı olamayacağını belirten Tarlacı, yaratıcı kişilik özelliklerinin dışarıdan dayatılan kurallara karşı çıkma, sınırları zorlama ve mistik eğilimler içerme gibi özelliklere sahip olduğunu ifade ediyor.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yaratıcılık ve Beyin İşleyişi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir