1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Yurt Dışına Giden Hekimler ve Bütçe Politikaları

Yurt Dışına Giden Hekimler ve Bütçe Politikaları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurt Dışına Giden Hekimlerin Durumu

Yurt Dışına Giden Hekimlerin Durumu

Yurt Dışına Giden Hekimler paragöz mü ? tartışması sürüyor. Sağlık Bakanı Koca’nın yurt dışına giden hekimler için ‘para için gidiyorlar’ benzetmesi yapması hekimleri kızdırdı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, yurtdışına giden hekimleri paragöz olmakla itham eden ve hekimlerin meslek onuruna saldırmaktan çekinmeyen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya tepki gösterdi. Sağlık Bakanlığı’nın pandemi döneminde verileri gizlediğini, iyi hal belgesi taleplerine ilişkin verileri çarpıttığını, deprem bölgesinde halen devam eden sorunları görmezden geldiğini öne sürdü.

Bütçe ve Vergi Politikaları

Bütçe ve Vergi Politikaları

TTB Merkez Konseyi II. Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, 2024 Sağlık Bütçesini, “Sağlığın Geliştirilmesi ve Korunmasını Daha da Unutmuş Bir Bakanlığın Bütçesi” olarak değerlendirdi. Dr. Ökten, şu değerlendirmeyi yaptı, “2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Yasa Tasarısı ile 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Yasa Tasarısı Cumhurbaşkanlığı tarafından, 17 Ekim 2023 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Sunulan Kesin Hesap Yasa Tasarısı’ndaki bilgilere göre; 2022 yılında merkezi yönetim bütçesi yılsonu ödeneğinin gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) içindeki payı %20,1 düzeyindedir. Bu durum, kamu harcamalarının büyük bölümünün genel bütçe kapsamına dahil edilmeden gerçekleştirildiğini göstermektedir.

  • Dr. Ökten’e göre, bütçeden Sağlık Bakanlığı için ayrılan pay sadece %6,6 iken, Diyanet İşleri Başkanlığı için ayrılan pay %20,1.
  • Ökten, vergi politikalarında da değişiklik önererek kurumlar vergisinin %70’e çıkarılması gerektiğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yurt Dışına Giden Hekimler ve Bütçe Politikaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir