1. Haberler
  2. Eğitim
  3. İrritabl Bağırsak Sendromu: Belirtiler, Tedavi ve Önlemler

İrritabl Bağırsak Sendromu: Belirtiler, Tedavi ve Önlemler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, İrritabl Bağırsak Sendromu’nun (İBS) sindirim sistemini etkileyen ve yaygın bir rahatsızlık olduğunu belirtiyor. İBS, karında kramp, ağrı, şişkinlik, gaz, ishal veya kabızlık gibi belirtilerle kendini gösterir. Hastalık her iki cinsiyette de görülse de kadınlarda erkeklere oranla daha sıktır.

İBS Gelişiminde Rol Oynayan Faktörler Nelerdir?

İBS Gelişiminde Rol Oynayan Faktörler Nelerdir?

İBS’nin kesin nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte bağırsak kaslarında anormal kasılmalar, sinir sistemi ile ilgili anormallikler, ağır enfeksiyonlar, bağırsaklardaki iltihaplanma ve bağırsaklardaki yararlı bakteri sayısındaki azalma gibi faktörlerin hastalığın gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir.

İBS’nin Etkileri

İBS'nin Etkileri

İrritabl Bağırsak Sendromu, günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyerek hayat kalitesini düşürebilir. Özellikle şiddetli karın ağrısı, rahatsız edici bir duruma yol açabilir. İshal, gaz sıkışması veya kabızlık gibi belirtiler ise yoğun stres ve rahatsızlık yaratabilir.

İBS Tedavisi ve Önlemler

İBS Tedavisi ve Önlemler

İBS’nin tedavisi uzun vadeli bir süreç gerektirir. Çoğu durumda diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle belirtiler kontrol altına alınabilir. Stres yönetimi de önemli bir faktördür. Ağır şikayetler durumunda ilaç tedavisi gerekebilir. Ayrıca dost bakteri alımı ile sindirim sistemi dengelenebilir. Probiyotik takviyeler de belirtilerin hafiflemesine yardımcı olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İrritabl Bağırsak Sendromu: Belirtiler, Tedavi ve Önlemler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir