Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu (AHEK) bölge toplantılarına Van’da başlandı. Toplantılarda Aile Hekimlerine Ek Ödeme konusunda bir kandırmaca yaşatıldığı gündeme geldi.
Katılımcılar ve Konular
Toplantıya TTB Merkez Konseyi üyeleri Dr. Adalet Çıbık, Dr. Aydın Şirin ve Dr. Onur Naci Karahancı, Van-Hakkari Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri ile bölge tabip odalarına üye aile hekimleri yer aldı. TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Adalet Çıbık, Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Koç ve AHEK Başkanı Dr. Emrah Kırımlı’nın açılış konuşmasının ardından kolun tarihi, faaliyetleri ve anne-bebek ölümlerini ele alan sunumlar yapıldı.
Atölye Çalışmaları ve Basın Açıklaması
Daha sonra ise “Sağlık Hizmetlerine Erişim Sorunu”, “Özlük Hakları” ve “Bölgenin Toplumsal Sağlık Sorunları” başlıklı atölye çalışmaları düzenlendi. AHEK, toplantı arasında bir de basın açıklaması gerçekleştirdi. AHEK Sekreteri Dr. Sibel Uyan tarafından okunan açıklama şöyle:
Aile Hekimlerine Ek Ödeme Kandırmacası
Aile hekimlerine destek ödemesini Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği “ceza puanları” koşuluna bağlanıp, teşvik ödemelerini yapılan muayene sayısına dayanılarak yapılması bir yana; toplamda yapılan ek ödemenin enflasyonun çok gerisinde olması, vergi kesintilerinin yüksekliği çalışanların beklentilerinin epey gerisinde olduğu anlaşılmıştır.
Dr. Ekin Türel Günay Olayı ve Sağlıkta Şiddet
En son 22 Ağustos’ta İzmir Torbalı’da şiddete uğrayan 5 nolu ASM’de görev yapan Dr. Ekin Hürel Günay olayında olduğu gibi, sağlık çalışanına şiddetin devam ettiğini biliyoruz.
Mücadele ve Talepler
“Aile hekimi ücretlerinin her ay giderek artan yoksulluk sınırın en az iki katı olması, emekliliğe yansıtılması, koşullara bağlı olmaması için sözlerimizi söylemeye, mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğimizi bir kez daha bildiriyoruz.”