Doğumsal Kalp Hastalıkları ve Önemi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her 100 bebekten birinde görülen doğumsal kalp hastalıkları, erken tanı ve tedavi ile önlenebilir. Gebelik sürecinde dikkatli olmak ve düzenli doktor kontrollerine gitmek, bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Dünya genelinde her yıl 7-14 Şubat haftası, doğumsal kalp hastalıklarına dikkat çekmek için ayrılıyor. Doğumsal kalp hastalığı bulguları taşıyan veya risk altında olan hastaların erken teşhis ve tedavi ile sağlıklı bir yaşam sürmeleri hedefleniyor. Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Meki Bilici, “Tanı ve tedavide zamanında müdahale edilmezse, bazı hastalarda tedavi fırsatları kaçabilir. Bu nedenle, çocuğunuzun kalbine iyi bakın, böylece kalbiniz de size iyi bakabilir” dedi.

Yenidoğan Döneminde En Sık Görülen Anomalilerden Biri

Ülkemizde her yıl yaklaşık 1.2 milyon bebek doğuyor ve bunlardan yaklaşık 12 bini doğumsal kalp hastalığı ile dünyaya geliyor. Doğumsal kalp hastalıkları, her 100 canlı doğumdan birinde görülüyor. Yenidoğan döneminin en yaygın anomalilerinden biri olan doğumsal kalp hastalığı, bu dönemdeki en ölümcül doğumsal anomaliler arasında yer alıyor.

Doğumsal Kalp Hastalıklarından Korunma Yolları

  • Gebelik süresince dengeli beslenme sağlanmalıdır.
  • Özellikle ilk üç ayda, doktor kontrolü dışında ilaç kullanılmamalıdır.
  • Enfeksiyon riskini azaltmak için, enfeksiyon taşıyan kişilerden uzak durulmalıdır.
  • Risk faktörleri taşınıyorsa, detaylı bir inceleme yapılmalıdır.
  • Gebelik takibi, düzenli olarak yapılmalıdır.

Kimlere Detaylı Kontrol Gerekli?

  • Ailede doğumsal kalp hastalığı öyküsü bulunanlar,
  • Annede diyabet veya romatizmal hastalıklar bulunanlar,
  • Gebelik sırasında bebeğin herhangi bir sistem anomalisi olduğunda.

Kalp Hastalığı Olan Bebeklerin Belirtileri

Doğumsal kalp hastalığı bulunan bebekler genellikle yenidoğan döneminde, morarma veya kalp yetmezliğine bağlı şok belirtileriyle doktora başvururlar. Daha sonraki dönemlerde ise tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma, göğüs ağrısı ve efor esnasında bayılma gibi belirtiler görülebilir.

Doğumsal Kalp Hastalıklarının Tedavisi

Doğumsal Kalp Hastalıklarının Tedavisi

Özellikle erken tanı konulan bebeklerde, doğumsal kalp hastalıkları başarılı bir şekilde ameliyat edilebilir. Türkiye’deki çocuk kardiyologları ve cerrahları tarafından, hem anjiyografik hem de cerrahi müdahalelerle tedavi edilebilmektedir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Doğumsal Kalp Hastalıkları ve Önemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir