Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, insanın duygularını yönetme becerisinin hayati önem taşıdığını vurguluyor. Tarhan, duyguların vahşi bir at gibi yönetilmesi gerektiğini belirtiyor. “Kin, nefret, öfke, kıskançlık ve düşmanlık” olarak adlandırılan ‘karanlık beşli’ duyguların insanı hedeflerine ulaştırabileceğini ifade ediyor.
Duyguların Beyin Kimyasına Etkisi
90’lı yılların sonuna doğru duyguların da bilimsel kategori olarak ele alınmaya başlandığını belirten Tarhan, duyguların beyin kimyasına doğrudan etki ettiğini ifade ediyor. Duyguların yönetilmesi durumunda kişinin karar verme süreçlerinde daha sağlıklı ve dengeli olabileceğinin altını çiziyor.
Duyguların Fizyolojik Etkileri ve Yönetimi
Duyguların fizyolojik tepkilere de yol açtığını belirten Tarhan, öfke ve stres anında beyinde savaş ya da kaç tepkisi oluştuğunu açıklıyor. Kişinin duygularını eğiterek, olumlu duyguları artırarak parasempatik sinir sistemini aktive ederek stres yönetimini de başarabileceğini ifade ediyor. Kronik stresin beyne zarar verdiğine dikkat çekiyor.
Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a göre, duyguların yönetimi öğrenilerek kişinin psikolojik sermayesi artırılabilir. Sevgi, merhamet gibi olumlu duyguların geliştirilmesi kişinin psikolojik denge ve refahını güçlendirebilir, çevresindeki ilişkileri olumlu yönde etkileyebilir.