1. Haberler
  2. Sağlık
  3. İnsanın Duyguları Yönetme Becerisi

İnsanın Duyguları Yönetme Becerisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, insanın duygularını yönetme becerisinin hayati önem taşıdığını vurguluyor. Tarhan, duyguların vahşi bir at gibi yönetilmesi gerektiğini belirtiyor. “Kin, nefret, öfke, kıskançlık ve düşmanlık” olarak adlandırılan ‘karanlık beşli’ duyguların insanı hedeflerine ulaştırabileceğini ifade ediyor.

Duyguların Beyin Kimyasına Etkisi

Duyguların Beyin Kimyasına Etkisi

90’lı yılların sonuna doğru duyguların da bilimsel kategori olarak ele alınmaya başlandığını belirten Tarhan, duyguların beyin kimyasına doğrudan etki ettiğini ifade ediyor. Duyguların yönetilmesi durumunda kişinin karar verme süreçlerinde daha sağlıklı ve dengeli olabileceğinin altını çiziyor.

Duyguların Fizyolojik Etkileri ve Yönetimi

Duyguların Fizyolojik Etkileri ve Yönetimi

Duyguların fizyolojik tepkilere de yol açtığını belirten Tarhan, öfke ve stres anında beyinde savaş ya da kaç tepkisi oluştuğunu açıklıyor. Kişinin duygularını eğiterek, olumlu duyguları artırarak parasempatik sinir sistemini aktive ederek stres yönetimini de başarabileceğini ifade ediyor. Kronik stresin beyne zarar verdiğine dikkat çekiyor.

İnsanın Duyguları Yönetme Becerisi

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a göre, duyguların yönetimi öğrenilerek kişinin psikolojik sermayesi artırılabilir. Sevgi, merhamet gibi olumlu duyguların geliştirilmesi kişinin psikolojik denge ve refahını güçlendirebilir, çevresindeki ilişkileri olumlu yönde etkileyebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnsanın Duyguları Yönetme Becerisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir