Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın 8 Püf Noktası!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günde yedi-sekiz saat uyumanıza rağmen yataktan dinlenememiş olarak kalkıyor, gün içinde kendinizi çok halsiz ve mutsuz hissediyor, en basit fiziksel uğraşta takatsiz kalıyor, dün ne yediğinizi bile hatırlamıyor, odaklanmakta zorluk mu yaşıyorsunuz? Üstelik bu ve benzeri sorunlar en az altı aydır peşinizi bırakmıyor mu? Kronik Yorgunluk Sendromu sizin de kapınızı çalmış olabilir! Fonksiyonel Tıp çalışmaları yürüten Uzmanı Dr. Aynur Ketene, Kronik Yorgunluk Sendromunun son yıllarda görülme sıklığının hızla yaygınlaştığını belirterek “Eğer sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırıyorsanız ve herhangi bir hastalık tespit edilmemesine rağmen geçmeyen bir yorgunluk sorunu yaşıyorsanız nedeni Kronik Yorgunluk Sendromu olabilir” diyor.

Kronik Yorgunluk Sendromunun Nedenleri ve Tedavisi

Kronik Yorgunluk Sendromunun Nedenleri ve Tedavisi

Günümüzde yanlış yaşam alışkanlıklarının yanı sıra çevresel faktörlerin de bu soruna yol açtığını belirten Dr. Ketene, umutsuzluğa kapılmamak gerektiğini çünkü tedavinin mümkün olduğunu söylüyor. Kronik yorgunluğa yol açan etkenleri sıralayan Dr. Aynur Ketene, kronik yorgunluk sendromundan kurtulmaya yönelik 8 etkili öneri ve uyarıda bulunuyor.

Akdeniz diyeti uygulayın: Kronik yorgunluk altta yatan pek çok sorunun değerlendirilmesi gereken komplike bir süreçtir. Ancak burada sindirim sisteminin dinlenmeye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Beslenme düzeninizi Akdeniz diyetine uygun hale getirerek sindirim sisteminizi destekleyin.

İşlenmiş, hazır gıdalardan kaçının: Toksinlerden korunmak için işlenmiş karbonhidrat ve şeker içeren hazır gıdalardan uzak durun, doğal ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın 8 Püf Noktası!

Her gün en az 8 saat ve kaliteli uyuyun: Uyku düzeninize özen gösterin ve en az 8 saat kaliteli uyku almaya çalışın. Melatonin hormonunun salgılanması için uykunun sağlıklı ve düzenli olması önemlidir.

Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın 8 Püf Noktası!

Mutlaka egzersiz yapın: Düzenli egzersiz yapmak vücuda ve zihne iyi gelir, endorfin salgılanmasını sağlar. Egzersiz yaparken bedeninizi canlandırır ve harekete geçirir.

Sigara ve alkolden kaçının: Alkol ve sigaradan uzak durun, kimyasal içerikli ürünlerden kaçının ve doğal ürünlere yönelin.

Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın 8 Püf Noktası!

Öğle saatlerinde güneşlenin: D vitamini sentezi için öğle saatlerinde güneşlenmek faydalı olabilir, ancak aşırıya kaçmadan güneş ışınlarından yararlanın.

Doktor kontrollerinizi aksatmayın: Düzenli doktor kontrolleri yapın, varsa kronik hastalıklarınızı tedavi ettirin ve doktorunuzun önerilerine uyun.

Bağırsak sağlığınızı koruyun: Bağırsak sağlığı da önemlidir, sindirim sorunları yaşamamak için mide ve bağırsak sağlığına dikkat edin, gerekirse geçirgen bağırsak sendromunu tedavi ettirin.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın 8 Püf Noktası!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir