1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Maden Suyu Krizi ve Gıda Denetimi

Maden Suyu Krizi ve Gıda Denetimi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ulaş Kırım, İsviçre’deki maden suyu krizi hakkında konuştu. Kırım, Sağlık Bakanlığı’nın maden suyu üretimlerinin yeterli ve etkin bir denetim yapmadığını söyledi.

Beypazarı Doğal Maden Suyunda Bor Skandalı

Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’nın (BSHA) sorularını yanıtlayan Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ulaş Kırım, Türkiye’deki maden suyu üretimi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Türkiye’den gelen Beypazarı markasına ait maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu açıklamıştı. Bu durum, sağlık açısından önemli riskler taşımaktadır.

Maden Suyunda Bor ve Sağlık Etkileri

Bor, insan vücudu için önemli bir mineral olup, doğal mineralli suların içeriğinde bulunmaktadır. Ancak yüksek miktarda bor tüketimi, fetal gelişimi ve doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Avrupa Birliği’nde ve Türkiye’de bor limitleri belirlenmiş olup, bu limitlere uyulması büyük önem taşımaktadır.

Önemli Not: İçme sularının yüksek oranda bor minerali içermesi, sindirim sistemi ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle denetimlerin titizlikle yapılması gerekmektedir.

Madde Suyu Üretiminde Denetimin Önemi

Ömer Ulaş Kırım, yaptığı açıklamada, maden suyu üretiminde denetimlerin titizlikle yapılması gerektiğini vurgulayarak, Sağlık Bakanlığı’nın daha etkin ve sürekli denetimler gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti. Aksi takdirde, halk sağlığı ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Maden Suyu Krizi ve Gıda Denetimi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir