1. Haberler
  2. Sağlık
  3. SMA Hastalığı ve Önlenmesi

SMA Hastalığı ve Önlenmesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SMA Hastalığı Nedir?

SMA (Spinal Musküler Atrofi), ilerleyici ve kalıtsal bir kas hastalığıdır. Motor nöronları etkileyen bu hastalık, vücudun diğer sistemlerini de olumsuz yönde etkiler. Farklı klinik özelliklerle çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkabilir ve nadir hastalıklar grubunda yer alır. Türkiye’de her 6 bin doğumda bir görülen SMA, genetik geçişlidir ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

SMA Hastalığının Önlenmesi

SMA hastalığının önlenmesi için SMA taşıyıcılık tarama testi oldukça önemlidir. Türkiye’de SMA Vakfı tarafından başlatılan kampanyalarla, evlilik öncesi dönemde çiftlerin taşıyıcılık durumlarını öğrenmeleri ve gerekli önlemleri almaları teşvik edilmektedir. SMA’nın önlenebilir bir hastalık olduğu vurgulanmakta ve taşıyıcılık taraması ücretsiz olarak yapılmaktadır.

SMA Taşıyıcılık Taraması

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen SMA taşıyıcılık taraması, Türkiye genelinde evlilik öncesi dönemde çiftlerin taşıyıcılık durumlarını belirlemeyi amaçlar. Bu tarama, evlilik raporu almak için başvuran çiftlere ve bebek sahibi olmayı planlayan çiftlere ücretsiz olarak sunulmaktadır. Tarama sonucunda her iki eşin de taşıyıcı olması durumunda, genetik danışmanlık hizmeti ve PGT yöntemiyle sağlıklı gebelik planlaması mümkün olmaktadır.

Not:

  • SMA hastalığının erken tanısı ve tedavisi önemlidir.
  • SMA taşıyıcılık taraması için aile hekimlerine başvurabilirsiniz.
  • SMA vakfı, hastaların tedavilerine ücretsiz erişim sağlamak için çalışmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SMA Hastalığı ve Önlenmesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir