Yalnızlık korkusu, her birey için farklı anlamlar taşır ve ilişkileri karmaşık hale getirebilir. Psikolojik Danışman Ekrem Çağrı Öztürk, yalnızlık duygusunun üstesinden gelmenin önemini vurgulayarak, kendimize yatırım yapmanın önemini vurguluyor. İnsanlar olarak sosyal varlıklarız ve ilişkilerimiz hayatımızı şekillendirir. Bu ilişkiler, ailemizden başlayarak çevremizdeki diğer insanlarla kurduğumuz bağlarla gelişir. Deneyimlerimiz ve öğretilerimiz yaşamımızı etkiler ve yetişkinlik döneminde dünya algımızı belirler. Ancak her birey farklı deneyimlere sahip olduğu için, ilişkiler karmaşık bir hal alabilir.
Yalnızlık ve Farklı Anlamlar
Yalnızlık herkes için farklı anlamlar taşır. Örneğin, bazı insanlar yalnız kaldıklarında terk edileceğini veya aldatılacağını düşünebilirler. Kimi insanlar ise dışlanmış hissederler, kötü konuşulacaklarını düşünürler. Yalnız kaldıklarında yaşadıkları zorlukları düşünmekten kaçınmak için sürekli olarak başkalarıyla plan yapabilirler. Kendi başlarına kaldıklarında zamanı nasıl geçireceklerini bilemeyen insanlar ise sürekli olarak başkalarıyla plan yaparlar.
Yalnızlık ve Kaygı İlişkisi
Psikolojik Danışman Ekrem Çağrı Öztürk’e göre, yalnızlık korkusuyla başa çıkmak için önemli olan, kendimize yatırım yapmaktır. Yalnızlık korkusunun üstesinden gelmek için, kendi iç dünyamızı keşfetmeli ve kendi yalnızlığımızı kabul etmeliyiz. Yalnızlık duygusundan keyif almaya başladığımızda, kaygılarımız yerini huzurlu ilişkilere ve üretken bir yaşama bırakabilir.