1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Günde 10 Bin Adım: Sağlıklı Bir Yaşam İçin Gerekli mi?

Günde 10 Bin Adım: Sağlıklı Bir Yaşam İçin Gerekli mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıllardır bahsedilen “Günde 10 bin adım atmak sağlıklı bir yaşam için gereklidir.” konusunu, Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu sizler için tartıştı. Hareketli bir yaşam, düzenli spor, egzersiz sağlıklı bir yaşamın önemli bir parçası. Yıllardır en ideal hareket düzeyinin günde 10 bin adım olduğu söylenmekte.

Sağlıklı Yaşam ve Hareketin Önemi

Sağlıklı Yaşam ve Hareketin Önemi

Yakın zamanda yapılan bir bilimsel çalışma optimal günlük hareket düzeyiyle ilgili ilginç sonuçlara ulaştı. Yapılan bilimsel çalışmalar, düzenli olarak hareket etmenin insan sağlığı üzerine olan etkilerini hiçbir tartışmaya yer bırakmadan ispatlıyor. Hareket etmek; kan dolaşımınızı, damarlardan nitrik oksit hormonunun salgılanmasını, dokuların oksijenlenmesini, denge ve koordinasyonu, kasların insülin hormonuna duyarlılığını, iyi kolesterol (HDL) düzeyini, cinsel performansı ve sağlıklı ömür beklentisini arttırmakla beraber vücutta birçok fayda sağlıyor.

Günde 10 Bin Adım: Sağlıklı Bir Yaşam İçin Gerekli mi?

Bilimsel Araştırma ve Sonuçlar

Bilimsel Araştırma ve Sonuçlar

Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles ve Japonya Kyoto Üniversiteleri’nde yapılan ortak bir bilimsel çalışmada insanların günlük aktivitesiyle ömür beklentileri arasındaki ilişki araştırıldı. Ellili yaşlarında üç bin üç yüz kişi 10 yıl boyunca takip edildi. Çalışmanın sonucunda haftada 2-3 gün 8 bin adım ve üzerinde aktivite düzeyi olan kişilerde ölüm oranlarının daha düşük olduğu tespit edildi. Haftanın 2-3 günü 8 bin adım atmanın sağlık bakımından optimal olduğu konusunda hemfikir olundu.

Sonuç olarak, hareket düzeyinin artması sağlık açısından faydalı olabilir. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, “Eğer kilo fazlanız, insülin direnci veya şeker hastalığınız varsa o zaman hareket düzeyinin artması bu hastalıkların geriletilmesi bakımından daha da faydalıdır. Hareket düzeyimizden bahsederken sadece attığımız adımları hesap etmek doğru değil. Yürüyüşün dışında evde kolay sabah egzersizleri, mucize hareket soleus push up gibi birtakım hareketlerin de mutlaka ilave bir faydası vardır.” önerisinde bulundu.

Modern hayat bize birçok kolaylık sağlarken o oranda da hareket düzeyimizi azaltmaktadır. Dolayısıyla birtakım aktivitelerle aradaki farkı kapatmamız önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Günde 10 Bin Adım: Sağlıklı Bir Yaşam İçin Gerekli mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir