Kalp Sağlığı ve Önemi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kalp, vücudumuzun en önemli organlarından biridir ve dünya genelinde ölüm nedenleri arasında kalp hastalıkları birinci sıradadır. Her yıl 18 milyon insan kalp hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Türkiye’de ise ölüm nedenlerinin yüzde 42’sini koroner kalp hastalıkları oluşturmaktadır. Kalp sağlığını korumak hayati öneme sahiptir.

Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Obezite Varsa Dikkat: Atardamarlarda plak oluşumu genç yaşlarda başlayabilir. Obezite de atardamarları erken yaşta etkileyebilen bir faktördür.
  • Genetik Geçiş ve Diğer Faktörler: Damar sertliğinin sadece genetik geçişle olmadığı, sigara, hareketsiz yaşam tarzı ve stres gibi faktörlerin de etkili olduğu unutulmamalıdır.
  • Kolesterol Dengelemesi: Yüksek iyi kolesterolün yüksek kötü kolesterolü dengeleyeceği düşüncesi geçerli değildir. LDL kolesterolünü düşük seviyede tutmanın önemli olduğu son araştırmalarla kanıtlanmıştır.
  • Kalp Hastaları ve Egzersiz: Kalp hastalarının hiç egzersiz yapmaması gerektiği yanlış bir inançtır. Ancak egzersizlere başlamadan önce uzman doktordan öneri almak önemlidir.
  • Kahve ve Bitter Çikolata: Kahve ve bitter çikolatanın kalp sağlığına faydalı olduğu düşüncesi bilimsel bir temele dayanmamaktadır. Antioksidan vitaminlerin besinlerle alınmasının, ilaç olarak alınmalarından daha etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Aspirin ve Kalp Krizi Belirtileri: Aspirin kullanımının herkes için gerekli olmadığı ve kalp krizinin belirtisinin sadece göğüs ağrısı olmadığı unutulmamalıdır. Aynı zamanda sağ tarafta veya sırtta oluşan ağrılar da kalp krizinin belirtisi olabilir.
  • Kolesterol İlaçları: Kolesterol ilaçlarının karaciğere zarar verdiği düşüncesi yanlıştır. Bu ilaçların uzman doktor kontrolünde kullanılması önemlidir.

(Bilim-Sağlık ve Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kalp Sağlığı ve Önemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir