Spinraza İlacının SGK Kapsamına Alınması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 2 ve Tip 3 hastalarının ilaç tedariki sorunu sona erdi. Nusinersen etken maddeli Spinraza, bir kutusu 73 bin Euro olan ilaç, SGK’nın geri ödeme listesine alındı. Uzun zamandır beklenen Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değişiklikler ve Yeni İşleyiş

Yapılan değişiklikle; SMA Tip 2 ve Tip 3 hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçların en az biri çocuk nörolojisi uzmanı olmak şartıyla 3 hekimli sağlık kurulu raporuyla SGK’nın belirleyeceği 3. basamak hastaneler tarafından reçete edilmesi halinde geri ödeme kapsamına alınacağı duyuruldu. Spinraza, SGK’nın Yurt Dışı İlaç Listesi 4/C’den çıkarak ‘Bedeli Ödenecek İlaçlar’ 4/A kapsamına girdi. İlacın bundan sonra hastanelerin eczanelerinden temin edileceği duyuruldu. İlaca başlama ve ilaca devamla ilgili puanlama sistemine son verilmiştir.

Hastaların ilaçlarını hastane eczanelerinden temin edebileceği ve tedarik sorununun çözüme kavuşturulduğu belirtilmiştir. Yenidoğan bebeklerde ise hastalığın tipine bakılmaksızın tedaviye başlanmasını sağlayan maddelerin hem Tip 1 hem de diğer tiplerdeki hastalarla ilgili bölümlere eklendiği açıklanmıştır.

Yayımlanan tebliğde, SMA hastalığının Zolgensma adlı gen tedavisi ve Risdiplam etken maddeli Evrysdi isimli şurup formundaki ilaçlara dair bir düzenleme olmadığı vurgulanmıştır. Tedarik sorunundan kaynaklı olarak yaşanan sıkıntıların aşıldığı ve hastaların ilaçlarına kolayca ulaşabileceği belirtilmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Spinraza İlacının SGK Kapsamına Alınması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir