Kilo Vermeye Yardımcı 8 Gıda ve Liften Zengin Besinler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kilo Vermeye Yardımcı 8 Gıda

Kilo Vermeye Yardımcı 8 Gıda

Genetik ve metabolizmanın kilo vermedeki etkisi sadece %10 iken, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları büyük önem taşır. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun Youtube videosunda sunduğu önerilere göre, kilo vermeye yardımcı olan 8 gıda bulunmaktadır. İşte bu gıdalar:

Kilo Vermeye Yardımcı 8 Gıda ve Liften Zengin Besinler

  • Brokoli: Zengin vitamin, mineral ve antioksidan içeriğine sahip olan brokoli, yüksek miktarda protein ve lif içerir. Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler, bağırsak sağlığını destekler, kansere karşı korur ve kalp sağlığını iyileştirir.
  • Salata ve Yeşillikler: Vitamin, mineral, antioksidan ve lif bakımından zengin olan salata ve yeşillikler beslenmenin önemli bir parçasıdır. Haftada en az 2-3 kez bir öğün sadece salatadan oluşmalıdır.
  • Baklagiller: Fasulye, nohut ve mercimek gibi baklagiller yüksek miktarda protein, kompleks karbonhidratlar ve lif içerir. Haftada en az 2 gün baklagiller tüketilmelidir.

Liften Zengin Yulaf Ezmesi

Liften Zengin Yulaf Ezmesi

Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak tüketilen yulaf ezmesi, Türk mutfağında da yerini almaya başlamıştır. Eriyen ve erimeyen lifler açısından zengin olan yulaf ezmesi, midede ve bağırsaklarda jel kıvamında bir kitle oluşturur. Bu sayede yağ emilimini azaltır, kolesterol seviyelerini düşürür ve tok tutar.

Kilo Vermeye Yardımcı 8 Gıda ve Liften Zengin Besinler

  • Keten Tohumu: Bitkisel omega-3, lifler, kaliteli proteinler ve antioksidanlar açısından zengin olan keten tohumu, günlük beslenmede önemli bir yere sahiptir. Günde bir çorba kaşığı taze çekilmiş keten tohumu tüketmek önerilir.
  • Elma: Eriyebilen lifler açısından zengin olan elma, mide ve bağırsaklarda tokluk hissi yaratır, yağ emilimini azaltır ve probiyotik bakteriler için önemli bir besin kaynağıdır. Günde bir elma tüketmek önerilir.
  • Yeşil Çay: Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakıcı özelliklere sahip EG-CG antioksidanını içeren yeşil çay, günde en az bir bardak tüketilmelidir.
  • Acı Biber: Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını tetikler ve iştahı bastıran capsaicin içeren acı biber, beslenmede kullanılmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kilo Vermeye Yardımcı 8 Gıda ve Liften Zengin Besinler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir