Prof. Dr. Canan Karatay: Çocuklardaki Vitamin ve Mineral Eksikliği

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Canan Karatay, Karatay Sözü isimli YouTube kanalı aracılığıyla çocuklardaki artan vitamin ve mineral eksikliğinin nedenlerini açıkladı. Karaciğerin hayati öneme sahip bir organ olduğunu vurgulayan Karatay, karaciğer yağlanmasının çocuklarda ve gençlerde görülen bir sorun olduğunu belirtti. Karaciğerin vitamin depolama ve üretme işlevleri hakkında bilgi veren Karatay, özellikle D vitamini ve B12 vitamini eksikliğinin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini ifade etti.

Çocuklarda Kronik Hastalıkların Temeli

Çocuklarda Kronik Hastalıkların Temeli

Çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Canan Karatay, karaciğer yağlanmasının akut enfeksiyonlara yol açabileceğini ve kronik hastalıkların temelinin genellikle çocukluk döneminde atıldığını belirtti. Özellikle on iki yaşında ve daha küçük yaşlarda kronik hastalıkların ortaya çıkmaya başladığını ifade etti.

Prof. Dr. Canan Karatay: Çocuklardaki Vitamin ve Mineral Eksikliği

Çocuklarda D vitamini seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini belirten Karatay, D vitamini takviyesinin çocukların sağlığı için önemli olduğunu vurguladı. D vitamini eksikliğinin ileri yaşlarda kalp krizi, yüksek tansiyon, felç gibi sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması gerektiğini ifade eden Karatay, karaciğer, balık gibi besinlerin önemine değindi. Omega-3 içeren balıkların tüketiminin vurgulayan Karatay, çocuklara protein ve kalsiyum açısından zengin besinlerin verilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Çocuklara Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocuklara Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocuklara tam yağlı peynir, ev yoğurdu gibi protein ve kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesini öneren Prof. Dr. Canan Karatay, kemik suyunun önemine dikkat çekti. Kemik suyunun çocukların beslenmesinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Karatay, kahvenin de antioksidan özelliği sayesinde vücudu güçlendirdiğini ve zihinsel performansı artırdığını ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Canan Karatay: Çocuklardaki Vitamin ve Mineral Eksikliği

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir