Prof. Dr. Canan Karatay, Karatay Sözü isimli YouTube kanalı aracılığıyla çocuklardaki artan vitamin ve mineral eksikliğinin nedenlerini açıkladı. Karaciğerin hayati öneme sahip bir organ olduğunu vurgulayan Karatay, karaciğer yağlanmasının çocuklarda ve gençlerde görülen bir sorun olduğunu belirtti. Karaciğerin vitamin depolama ve üretme işlevleri hakkında bilgi veren Karatay, özellikle D vitamini ve B12 vitamini eksikliğinin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini ifade etti.
Çocuklarda Kronik Hastalıkların Temeli
Çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Canan Karatay, karaciğer yağlanmasının akut enfeksiyonlara yol açabileceğini ve kronik hastalıkların temelinin genellikle çocukluk döneminde atıldığını belirtti. Özellikle on iki yaşında ve daha küçük yaşlarda kronik hastalıkların ortaya çıkmaya başladığını ifade etti.
Çocuklarda D vitamini seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini belirten Karatay, D vitamini takviyesinin çocukların sağlığı için önemli olduğunu vurguladı. D vitamini eksikliğinin ileri yaşlarda kalp krizi, yüksek tansiyon, felç gibi sorunlara yol açabileceğini belirtti.
Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması gerektiğini ifade eden Karatay, karaciğer, balık gibi besinlerin önemine değindi. Omega-3 içeren balıkların tüketiminin vurgulayan Karatay, çocuklara protein ve kalsiyum açısından zengin besinlerin verilmesinin önemli olduğunu belirtti.
Çocuklara Sağlıklı Beslenme Önerileri
Çocuklara tam yağlı peynir, ev yoğurdu gibi protein ve kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesini öneren Prof. Dr. Canan Karatay, kemik suyunun önemine dikkat çekti. Kemik suyunun çocukların beslenmesinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Karatay, kahvenin de antioksidan özelliği sayesinde vücudu güçlendirdiğini ve zihinsel performansı artırdığını ifade etti.