Protein Tozları ve Sağlıklı Yaşam Üzerindeki Etkileri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı Yaşamın Parçası: Protein Tozları

Son yıllarda sağlıklı yaşam ve sporun vazgeçilmez bir parçası haline gelen protein tozları, bazı sağlık risklerini beraberinde getirebileceği konusunda endişeleri artırıyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil, bu konu hakkındaki değerlendirmelerinde protein tozlarının önemine dikkat çekiyor.

Yaşla Artan Protein İhtiyacı

Prof. Dr. Yeşim Erbil’e göre yaş ilerledikçe kas kaybı arttığından ötürü protein ihtiyacı da doğru orantıyla artmaktadır. Yaşın ilerlediği dönemlerde kas kütlesi tamamen kaybedildiğinden protein çok daha önemli bir hâl almaktadır.

Besinlere Kıyasla Daha Az Yağ

Erbil, Whey proteinleri baz alarak protein tozlarındaki yağ konusuna bir açıklık getiriyor. Whey proteinlerin içindeki yağın çok düşük miktarda ve trans yağ olmadığına dikkat çekiyor. Besinlerle yeterli protein alındığında ilave protein tozu kullanımına gerek olmadığını belirtiyor.

Tüketilen besinlerden yeteri kadar protein alınıyorsa ilave protein tozu kullanılmasına ihtiyaç yoktur. Ağır antrenman yapılıyorsa katkı olarak günde 30-60 gram olmak şartıyla alınabilir.

60 Yaşından Sonra Protein İhtiyacı

Prof. Dr. Erbil, proteinin antioksidan ve kanser önleyici gibi birçok önemli etkiye sahip olduğunu vurguladıktan sonra, 60 yaşından sonra proteinin yeterli miktarda alınamadığından dolayı günde en az bir ölçek protein tozu tüketilmesini öneriyor.

Zararı olmayacağını belirten Erbil, protein tozlarının organlara olumsuz etkisi olmadığını söyleyerek, ihtiyaç olduğu takdirde gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini ifade ediyor.

Kaynak: Prof. Dr. Yeşim Erbil YouTube Kanalı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Protein Tozları ve Sağlıklı Yaşam Üzerindeki Etkileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir